Biz Serente Organik olarak müşterilerimize organik ürünleri geniş bir yelpazede ve avantajlı fiyatlarla sunma misyonu ile yaklaşmaktayız. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için ihtiyaçları ve talepleri doğru anlamaya ve sofralarınızı zenginleştirmeye gayret etmekteyiz.

Contact us

150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo!
Sepetim
 0,00
Hem bebeklere hem büyüklere: Elmalı tarçınlı kek

Hem bebeklere hem büyüklere: Elmalı tarçınlı kek

Sonbaharın çekinerek de olsa yüzünü araladığı şu günlerde, hem bebeğime hem kendimize sağlıklı atıştırmalık peşine düşmüş bulunuyorum. Mutfak söz konusu olduğunda, Serente’nin Peri Kızı beni çok ama çok güzel yollara sevk ediyor diyebilirim.

Bir akşam tembel tembel otururken, kendime “haydi kalk ve abur cubur yerine geçecek bir şey yap” dedim ve de ortaya evde o an bulunan malzemelerden sağlıklı kekim çıkıverdi.

Sağlık dolu bu şirin elmalı-tarçınlı kekin malzemeleri,

  • 3 yumurta sarısı (bebeğiniz 1 yaşından büyükse veya yalnızca kendinize hazırlıyorsanız tamamı)
  • yarım çay bardağı zeytin yağı
  • 1 su bardağı süt
  • yarım çay bardağı keçi boynuzu veya üzüm pekmezi (daha şekerli bir tat istiyorsanız tam bir çay bardağı da kullanabilirsiniz)
  • 1/2 paket kabartma tozu (kabartma tozu olmadan daha sönük olan ama tat olarak aynı olan bir kek de elde edebileceğinizi unutmayın)
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 2 büyük elma
  • Tam buğday unu
  • Ceviz, badem vb. (opsiyonel)

Malzemelerimizi sıraladıktan sonra gelelim bu minnoş keki nasıl hazırladığımızda. Aslında çok kolay 🙂 Evet mutfak işlerine pek vakti olmayan veya kendini mutfakta başarılı bulmayan kişiler de isterlerse bu keki hazırlayabilirler 🙂

İlk elmalarımızı güzelce rendeliyoruz. Elmalarımız kenarda kendilerine sıra gelmesini beklerken yumurtalarımızı bir çırpıcı ile hızlı hızlı veya mikser ile yüksek devirde 2-3 dakika, yumurtacıklar köpükleşene değin çırpıyoruz. Ardından süt, pekmez ve yağı yumurtaya ekleyip biraz daha çırpıyoruz. Durmadan çırptığımız bu harca elmaların yarısından fazlasını ekliyor, bir kısmını ise hala bekletiyoruz.

Evet harcımız artık neredeyse hazır. (Ben evde kalan 1-2 avuç bademi de parçalayarak harcıma serpiştirdim ve bir iki tur daha karıştırdım.) Şimdi harcı pişirme kabına aktarıyoruz (pişirme kabınızı yağlamayı ve unlamayı ihmal etmeyin) ve kalan elmaları harcın üzerine serpiştiriyoruz. İşte artık harcımı pişip kek olmaya hazır 🙂

Sonrasında harcımıza unumuzu ekliyoruz. Un konusunda cimri ve yavaş olmanızı öneririm. Yaklaşık 2,5 su bardağı un kullandım. Ben tam daha sağlıklı bulduğum için organik tam buğday unu kullandım ama siz evinizde olan herhangi bir unla da devam edebilirsiniz. Unu da ekledikten sonra sırası ile kabartma tozunu ve tarçını ekleyerek harcımızı güzelce karıştırıyoruz.

Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına pişirme kabını yerleştirip 35-40 dakika pişiriyoruz. Kekin pişip pişmediğini anlamak için hep kürdan batırdığımı bu noktada itiraf etmeliyim. Kürdan temiz çıkıyorsa kek pişmiştir arkadaş 🙂

Kek pişip soğuyunca kendimize güzel bir çay demliyoruz, minnağın eline bir parça verip, tabağımıza da şöyle dolgun bir dilim koyup çayla keyfimize bakıyoruz.

Sevgiyle sağlıkla…

Not: Tarifi verilen bu kekte kabartma tozu hariç tüm malzemeler organik sertifikalı markaların ürünleri tercih edilmiştir.

Serente Organik