Biz Serente Organik olarak müşterilerimize organik ürünleri geniş bir yelpazede ve avantajlı fiyatlarla sunma misyonu ile yaklaşmaktayız. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için ihtiyaçları ve talepleri doğru anlamaya ve sofralarınızı zenginleştirmeye gayret etmekteyiz.

Contact us

150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo!
Sepetim
 0,00
Ev Yapımı Lor Peyniri

Ev Yapımı Lor Peyniri

 

Malzemeler

2 litre süt
3-4 çorba kaşığı limon suyu
Arzuya göre bir miktar tuz


Peynir sevmeyen insanların sayısı oldukça azdır. Bu yüzden olsa gerek dünya halkları pek çok yöntemle elde edilen binlerce çeşit peynir elde etmekte ve nesilden nesle tarifler aktarılmaktadır. Peynirin yaşamımızda bu denli yer kaplamasından ve keyifle tüketilmesinden ötürü Türk mutfağında önemli bir yer işgal eden, kimi zaman börekleri, kimi zaman kahvaltı sofralarını lezzetlendiren lor peynirinin ev yapımı tarifini paylaşıyoruz.


Öncelikle sütümüzü kaynatmamız gerekiyor. Bunun için de tenceremizi ilk olarak sudan geçiriyoruz. Tencerenin dibi hafif ıslak kalıyor ki bu sayede süt kaynarken daha az tutma oluyor.
Ardından sütü tencereye alıyoruz. Biz Aysun The Sütçü’nün çiğ inek sütünü kullandık. Evde yoğurt, peynir ya da kefir yaparken çiğ süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz. Ancak lezzet olarak çiğ sütü tavsiye ediyoruz.

Tencereye aldığımız sütü kaynamaya bırakıyoruz. Sütümüz kaynayıp hafiften köpürdüğünde 3-4 çorba kaşığı limon suyunu ekliyor ve hafif hafif karıştırıyoruz. Sütümüz hala tencerede ve ocağımız açık.
Artık yavaş yavaş lorlarımız oluşmaya başlayacaktır. Bu aşamada oluşan lorları bir kevgir yardımı ile başka bir kaba almaya başlayabilirsiniz.

Tencerede kalan lorların altında kalan su yeşile dönmeye başladığında işlemi ısıtma işlemini sonlandırıp tel süzgeç veya bir tülbent ile kalan lorlarımızı (daha önce kenara ayırdıklarımızı da ekleyerek) süzüyoruz.
Süzerken ağız tadınıza göre tuz ekleyebilirsiniz. Artık lor peyniriniz hazır. 2 litre sütten yaklaşık 400-500 gram peynir elde ediliyor.

Peyniriniz süzgeçteyken üzerine ağırlık koyarsanız daha katı bir kıvama da ulaşabilir ve 40 dakika kadar ağırlık altında beklettiğinizde dilimleyebileceğiniz bir peynir elde edebilirsiniz. Kalan peynir altı suyunu ise çorbalarınızı lezzetlendirmek için değerlendirebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

(2) Yorum

  1. Merhabalar,

    Böyle tarifler paylaşmanız çok güzel olmuş. Kolay bir tarife benziyor, en yakın zaman deneyeceğim. Evde yapılan her şey daha güzel, emeğinize sağlık.

    1. İnce yorumunuz için teşekkürler. Tariflerimizi denediğinizde sonuçla ilgili yorumlarınızı paylaşmanızı dileriz.
      Sevgiler…

Comments are closed.

Serente Organik