Biz Serente Organik olarak müşterilerimize organik ürünleri geniş bir yelpazede ve avantajlı fiyatlarla sunma misyonu ile yaklaşmaktayız. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için ihtiyaçları ve talepleri doğru anlamaya ve sofralarınızı zenginleştirmeye gayret etmekteyiz.

Contact us

150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo!
Sepetim
 0,00
Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları
Evde mayalanan yoğurt

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

İyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurdun Türk mutfağındaki yeri tartışılmaz derecede önemli. Peki hiç düşündünüz mü, yemeklerimizin yanında iyi bir yardımcı olan, mezelerimize, tatlılarımıza, çöreklerimize, böreklerimize kısacası neredeyse yediğimiz her şeye dahil olan yoğurt neden bu kadar önemli? Yoğurdu önemli yapan birkaç detay:

  • Yoğurdu kahvaltıdan sonra veya kahvaltı esnasında tüketirseniz sindirim problemlerinize yardım ediyor,
  • Bağırsaklarımızda bulunan tehlikeli olabilen mikropların çoğalmasına ve yaşamalarına engel oluyor
  • Yoğun egzersiz yapanlarımız için ise protein içeriği yüksek olduğundan kasların toparlanması ve gelişmesi için iyi bir takviye görevi görüyor,
  • Meyveyle birlikte ara öğün olarak tüketildiğinde hem tok tutuyor hem de glisemik indeksi düşürüyor ve insülin duyarlılığını azaltıyor,
  • Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde karın bölgesi yağlanmasının azaltılmasında yardımcı oluyor.

Peki saymakla bitmeyen daha birçok faydası olan yoğurdu nasıl tüketeceğiz? Hangi yoğurttan en yüksek faydayı alacağız? Bizim bu sorulara verdiğimiz yanıt elbette mis gibi “ev yoğurdu” şeklinde. Marketten edindiğimiz yoğurtlar faydasız mı, elbette değil, muhakkak faydaları var ancak geleneksel yöntemlerle, kendi ellerimizle hazırladığımız yoğurdun hem lezzeti hem yararları bir başka. Üstelik yapımı da zannedildiği kadar zor değil.

Aslında evde yoğurt mayalamanın üzerini sararak, yoğurt yapma makinesi ya da fırın kullanarak birçok yöntemi bulunuyor. Biz Serente Organik ailesi olarak fırında mayalama yöntemini tercih ediyoruz. Bizim yoğurt tarifimiz şöyle;

Malzemeler:

  • 3’ye 1 oranında çiğ inek ve çiğ manda sütü (1 litre inek sütü kullanıyorsak, 300 ml kadar manda sütü)
  • Maya olarak kullanılacak yoğurt (ev yapımı yoğurt veya organik yoğurt olması elde edeceğiniz yoğurdun kalitesi için önemli)

Yoğurt Yapım aşama 1:

Tenceremize yarım çay bardağından az su koyuyoruz. Bu işlem sütte bulunan yararlı probiyotiklerin uçup gitmesine engel oluyor. Hani sütü kaynatırken dibi tutar da tencerenin dibi sarımsı, katı olur ya, işte o madde aslında sütteki probiyotiklerden oluşuyor. Sütü dibini tutturarak kaynattığımızda ne yazık ki probiyotiklerini de kaybediyoruz.

Yoğurt Yapım aşama 2:

Tencereye suyu ekledikten sonra sütümüzü tencereye alıyoruz ve tahta bir kaşıkla sık sık karıştırarak önce yüksek ateşte 8-10 dk. ardından düşük ateşte 10-15 dk. kaynatıyoruz. Bu noktada şunu söylemek gerekir; sütün kaynatma süresini ne katılıkta bir yoğurt istediğiniz belirliyor. Aslında dibini tutturmadan kaynattığınız sütte yaptığınız işlem sütteki su oranını azaltmak çünkü sütün kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte %80 kadarı su oluşturmakta. Sudan geriye kalanlar da vücudumuz için gerekli olan yararlı maddeler. Sütteki su oranını ne kadar azaltırsanız ortaya çıkacak yoğurttaki yararlı maddelerin oranı o kadar artacak ve yoğurdunuz daha kıvamlı olacaktır.

Yoğurt Yapım aşama 3:

Sütümüzü kaynattık ve şimdi soğuması için ağzı açık bir şekilde bekletmeye başlıyoruz. Bu esnada fırınımız 80-100 derece arası bir sıcaklığa getirerek ısıtıyoruz. Süt, serçe parmağınızı soktuğunuzda parmağınızı yakmayan bir kıvama geldiyse artık mayalamaya geçebiliriz.

Yoğurt Yapım aşama 4:

Bir kâsede maya olarak kullanacağımız yoğurdu ılımış sütten aldığımız bir kepçe süt ile seyreltiyoruz. Mayalık yoğurdun miktarı, mayalayacağımız sütün miktarına bağlı. Örneğin 3 litre sütümüz var ise kıvamı katı olan bir mayalık yoğurttan 3-5 kaşık yetecektir. Ancak maya olarak kullanılan yoğurdun kıvamı biraz daha sulu ise bu oran arttırılmalıdır. Aslında bu miktara zaman içinde kendi deneyiminize göre karar verir hale geleceksiniz. Mayalık yoğurdu ve bir kepçe sütü bir kâseye aldıktan sonra bir tutam organik tuz ve bir tutam organik şeker ekleyerek bir tatlı çatalı yardımıyla çırpıyoruz. Tuz yoğurdun kıvamını arttırmaya, şeker ise ekşimesini geciktirmeye yarıyor. Hafif ekşi bir yoğurt elde etmek isterseniz şeker koymayabilirsiniz.

Yoğurt Yapım aşama 5:

Sütümüzü tencereden mayalayacağımız bir cam kaba ya da küçük yoğurt kaplarına alıyoruz ve mayalık karışımımızın üçte ikisini kabımızın kenarlarından tüm çevreyi gezdirerek döküyoruz. Kalan karışımı ise ortasına döküyoruz. Son olarak hafifçe bir defa karıştırıyoruz. Isınması için açtığımız fırını kapatıyoruz. Sütümüzü ağzı açık bir şekilde fırına yerleştiriyoruz.

Yoğurt Yapım aşama 6:

10-12 saatin ardından yoğurdumuzu fırından alıp yine ağzı açık bir şekilde buzdolabına koyuyoruz. Dolaba koymadan önce sütünüz fazla sulu olmuş ise bir kaşıkla yoğurdu bozmadan fazla suyunu alabilirsiniz. Bu suyu atmayıp çorbalarınıza koyabilir veya ayran yaparken bu suyu da dahil edebilirsiniz. 3-4 saat ağzı açık bir şekilde buzdolabında beklettiğiniz yoğurdunuzun ağzını örtebilir ve tüketmeye başlayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

 

1 Yorum

  1. Desene annemin yaptığı yoğurdu artık aramayacağız.

Comments are closed.

Serente Organik